Informujemy, że w dniu 30 grudnia 2022 r. (piątek) kasa Urzędu Gminy będzie czynna do godz. 1200
- Szczegóły
Informujemy, że w dniu
30 grudnia 2022 r. (piątek)
kasa Urzędu Gminy
będzie czynna do godz. 12:00
Targi Rolnicze w Lublinie
- Szczegóły
Dzień dobry.
W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Targach Rolniczy Agro-Park, które odbędą się w Lublinie w weekend 15-16 października.
Tegoroczna edycja wydarzenia to przede wszystkim nowoczesne technologie w rolnictwie, blisko 150 wystawców, ponad 20 premier oraz specjalistyczne konferencję o „optymalizacji nawożenia oraz efektywnym wykorzystaniu zasobów wody”.
Wstęp na Targi jest bezpłatny.
W załączeniu przesyłamy również plakat w formacie A3 do druku, będziemy wdzięczni jeśli plakat wydarzenia powieszą Państwo w urzędzie gminy lub stronie www.
Targi Agro-Park to wspólna inicjatywa Targów Lublin S.A. oraz Międzynarodowych Targów Poznańskich.
W razie jakichkolwiek pytań służę pomocą.
Pozdrawiam
Karolina Nowacka
Marketing Manager
emailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. +48 797 970 230
www.targi.lublin.pl | Facebook Targi Lublin
Targi Lublin S.A.
- Dworcowa 11, 20-406 Lublin | tel. +48 81 458 15 11 fax +48 81 458 15 02
Zawody strażackie 2023
- Szczegóły
W dniu 4 czerwca 2023 roku odbyły się gminne zawody sportowo – pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych z części gmin powiatu lubartowskiego. W zawodach brały udział jednostki OSP: Jeziorzany, Michów, Kock, Firlej, Niedźwiada i Ostrówek.
W gminie Niedźwiada I miejsce w kategorii Kobiece Drużyny Pożarnicze zajęła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej OSP Brzeźnica Książęca z czasem łącznym 141,35 która pokonała jednostkę z Pałecznicy o 0.08 sekundy, III miejsce zajęła Kobieca Drużyna OSP Zabiele Kolonia.
Wśród drużyn męskich zwyciężyła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnicy Bychawskiej z czasem 103,61. II miejsce zajęła OSP Brzeźnica Leśna, natomiast III – OSP Niedźwiada. Jednostka OSP Niedźwiada zajęła I miejsce w kategorii musztra wśród wszystkich zespołów startujących w zawodach.
Należy zaznaczyć, że zwycięskie zespoły z terenu naszej gminy uzyskały najlepsze czasy wśród drużyn biorących udział w zawodach, za co zostały wyróżnione dyplomami i pucharami przez Zarząd Oddziału Powiatowego ZOP RP w Lubartowie, w imieniu którego nagrody wręczał jego Wiceprezes dh Grzegorz Poznański.
KONKURS BITWA REGIONÓW
- Szczegóły
W sobotę 3 czerwca 2023 r. w Lubartowie odbył się powiatowy etap konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”. Gminę Niedźwiada reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich „Leśniczanki” z Brzeźnicy Leśnej. Panie przygotowały wspaniałe, tradycyjne dania, pełne smaku, aromatu i oparte na historii regionu. KGW z Brzeźnicy Leśnej „Leśniczanki” zajęło III miejsce za przygotowanie potrawy Zylc. Jesteśmy Dumni z osiągnięć naszych Pań. Serdecznie gratulujemy.
Jubileuszu 50 – lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Brzeźnicy Książęcej.
- Szczegóły
W dniu 27 maja 2023 roku odbył się Jubileusz 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Brzeźnicy Książęcej. Uroczystość rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym pw. Św. Mikołaja w Brzeźnicy Książęcej odprawiana przez ks. kan. Józefa Chorębałę w intencji Koła Gospodyń Wiejskich i ich rodzin. Mszę św. uświetniła kompania honorowa strażaków oraz poczet sztandarowy Koła Łowieckiego Knieja z Lubartowa i Koła Łowieckiego „BÓR” z Niemiec.
Po mszy św. wszyscy uczestnicy przy dźwiękach akordeonu udali się w barwnym korowodzie na plac przy świetlicy wiejskiej w Brzeźnicy Książęcej, gdzie miała miejsce dalsza oficjalna część uroczystości.
Swoją obecnością na jubileuszowej uroczystości zaszczycili nas m. in.: Wiceminister, Sekretarz stanu - Jan Kanthak, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Leszek Kowalczyk, Dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie - Daniel Pyda, Starosta Powiatu Lubartowskiego – Tomasz Marzęda, Radna Powiatu Lubartowskiego - Izabela Czerska, Nadleśniczy Nadleśnictwa Lubartów - Piotr Kiszczak Komendant Powiatowy Policji w Lubartowie - inspektor Andrzej Antoniewski oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie - st. kpt. Sylwester Goławski.
W spotkaniu uczestniczyli również: Wójt Gminy Niedźwiada - Marek Kubik, Zasępca Wójta Gminy Niedźwiada – Małgorzata Jaksim, Przewodniczący Rady Gminy Niedźwiada Tomasz Wiącek.
Z okazji jubileuszu Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeźnicy Książęcej otrzymało gratulacje i upominki z rąk przybyłych gości. Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Niedźwiada oraz Zespół śpiewaczy „Zabielanki” z Zabiela przygotowały na te uroczystość koncert pieśni ludowych.
Partnerem wydarzenia Jubileuszu 50 - lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Brzeźnicy Książęcej były Lasy Państwowe. W czasie spotkania Koła Gospodyń Wiejskich promowały zdrową żywność z polskich lasów w ramach projektu „Dobre z lasu” – autorski projekt Lasów Państwowych. Dziczyzna serwowana przez Koła Gospodyń ufundowana była prze lokalnych myśliwych. Panie zaprezentowały swoje umiejętności kulinarne przygotowując m.in.: bigos z grzybami leśnymi, pierogi, zupy, pasztet i kiełbasę z dziczyzny, parowańce i bułeczki z jagodami oraz wiele innych smakołyków. Uroczystość przebiegała w bardzo miłej atmosferze pełnej śpiewu i tańca.
Świąteczne paczki trafiły do potrzebujących mieszkańców Gminy Niedźwiada
- Szczegóły
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Niedźwiadzie przygotowali świąteczne paczki, w których znalazły się innymi artykuły spożywcze o długim terminie przydatności, wędlina oraz słodycze.
Przygotowano 32 paczki, w szczególności dla osób starszych i samotnych.
Świąteczna pomoc była możliwa dzięki wsparciu rzeczowemu i finansowemu sponsorów:
- Polskiego Czerwonego Krzyża Lubelski Oddział Okręgowy
- Panu Mirosławowi Topyle – MAT PPHU Sp. J., Pałecznica Kolonia 11B
- Panu Markowi Woźniakowi – Opał i Nawozy Tarło Kolonia 54A
- Panu Jakubowi Gregule – Sklep spożywczo-przemysłowy Tarło 75
- Pani Agnieszce Wróbel – Sklep spożywczo-przemysłowy Górka Lubartowska 44.
Do paczek dołączono świąteczne życzenia od Pana Marka Kubika Wójta Gminy Niedźwiada, Pana Tomasza Wiącka – Przewodniczącego Rady Gminy Niedźwiada oraz Pani Iwony Cholewy – Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Niedźwiadzie.
Tradycja przygotowywania świątecznych paczek żywnościowych jest kontynuowana przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej w Niedźwiadzie już od 10-ciu lat.
Klub Senior + na koncercie Tradycja. Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
- Szczegóły
23 listopada o godzinie 12.00 w Hali Sportowej, Zespołu Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie odbył się wyjątkowy koncert pieśni patriotycznych. Wystąpili Alicja Węgorzewska, Maciej Miecznikowski, Robert Grudzień oraz min; członkowie Klubu Seniora + z Niedźwiady śpiewając wspólnie z artystami Rotę . Koncert był wyjątkową lekcją historii, oraz integracją pokoleń, podczas której publiczność poznała historię prezentowanych utworów oraz wraz z artystami mogła zaśpiewać wybrane pieśni.
Zapraszamy do obejrzenia relacji:
Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2022
- Szczegóły
Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe, obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Jest symbolem walki o wolność, o którą walczyli nasi przodkowie oraz symbolem wiary w zwycięstwo i miłości do Ojczyzny. Uroczystości Gminne rozpoczęła o godz. 10:00 msza św. w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, koncelebrowana przez ks. Dariusza Kobiałkę w asyście pocztów sztandarowych z Urzędu Gminy Niedźwiada, Ochotniczej Straży Pożarnej w Niedźwiadzie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnicy Leśnej oraz Wójta Gminy Marka Kubika, Zastępcy Wójta - Małgorzaty Jaksim i Przewodniczącego Rady Gminy - Tomasza Wiącka. Następnie delegacja Gminy Niedźwiada oraz mieszkańcy wraz z pocztami flagowymi udali się pod budynek Urzędu Gminy, by dokonać podniesienia flagi państwowej na nowo postawionym maszcie, sfinansowanym z dotacji celowej udzielonej z budżetu Wojewody Lubelskiego w ramach projektu „Pod biało – czerwoną”, objętego patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
>>><https://www.youtube.com/watch?v=3swhj6mPFo8">Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2022 <<<-- Relacja WIDEO
Bitwa Regionów 2022 - KGW Górka Lubartowska
- Szczegóły
Relacja z wydażenia:
>>>Bitwa Regionów 2022 - KGW Górka Lubartowska <<<-- Relacja WIDEO
Jubileusz 100-lecia urodzin
- Szczegóły
Jubileusz 100-lecia urodzin
100 lat to piękny wiek, nacechowany szczególną wartością, którą tworzyły lata doświadczeń, naznaczone blaskami i cieniami codziennego życia. W dniu 20 października 2022 roku swoje 100 urodziny świętowała mieszkanka Gminy Niedźwiada Pani Bronisława Telepska zamieszkała w miejscowości Berejów. Z tej okazji Szanowną Jubilatkę odwiedził Wójt Gminy Niedźwiada Marek Kubik, Przewodniczący Rady Gminy Niedźwiada Tomasz Wiącek, Radny miejscowości Berejów Witold Mitura oraz pracownicy urzędu. W dniu Jubileuszu obecna była rodzina Jubilatki. Wójt Gminy Niedźwiada Marek Kubik w imieniu władz samorządowych i wszystkich mieszkańców gminy złożył Jubilatce najserdeczniejsze życzenia, wszelkiej pomyślności, pogody ducha, kolejnych lat życia w jak najlepszym zdrowiu, a także przekazał Jubilatce list gratulacyjny od Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Pana Mateusza Morawieckiego. Przybyli goście wręczyli Jubilatce kwiaty i upominki. Były słowa uznania i podziwu dla Jubilatki z okazji przeżytego wieku 100 lat, który wypełniony był codzienną pracą i troską o rodzinę. Spotkanie jubileuszowe przebiegało w miłej atmosferze z symboliczną lampką szampana i urodzinowym ciastem.
Pani Bronisława urodziła się 20 października 1922 roku w Zabielu wychowała syna, który na co dzień darzy Jubilatkę opieką, wsparciem i troską. Uroczystość jubileuszowa była okazją do rodzinnych wspomnień z lat młodości Jubilatki. Z opowieści syna wynika, że Pani Bronisława pracując we własnym gospodarstwie rolnym, lubiła dbać o otoczenie wokół domu. Jubilatka w rozmowach prowadzonych z synem często wspomina dawne czasy i swoje przyjaciółki z lat młodości. Pani Bronisława jest osobą cierpliwą i pogodną z pozytywną energią życiową, którą roztacza wokół siebie. Pani. Z wielkim wzruszeniem i uśmiechem na twarzy dziękowała gościom za przybycie, życzenia i prezenty.
Szanowna Jubilatko !
Pani Bronisławo życzymy kolejnych lat w zdrowiu, cierpliwości w zmaganiu się z wszelkimi niedogodnościami dnia codziennego przy wsparciu najbliższych oraz pomyślności i optymizmu
Dzień seniora - relacja
- Szczegóły
1 października 2022 roku zgodnie z wieloletnią tradycją w Wiejskim Ośrodku Kultury w Górce Lubartowskiej zorganizowano XX Gminny Dzień Seniora. W uroczystości wzięli udział jubilaci obchodzący Diamentowe i Złote Gody, Zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego - Tomasz Marzęda, Radna Powiatu Lubartowskiego - Izabela Czerska, Wójt Gminy Niedźwiada - Marek Kubik, Zastępca Wójta –Małgorzata Jaksim, Skarbnik - Halina Jaksim, Przewodniczący Rady Gminy - Tomasz Wiącek, Radni Gminy Niedźwiada, Proboszcz Parafii w Tarle ks. Wiktor Koczwara, Dyrektorzy Szkół oraz Sołtysi.
W trakcie uroczystości Dnia Seniora 15 par małżeńskich z terenu gminy świętowało jubileusz pożycia małżeńskiego 60 – lecia „Diamentowe Gody” i 50 - lecia „Złote Gody”.
1. Jadwiga i Czesław Michowscy z miejscowości Górka Lubartowska – Diamentowe Gody
2. Marianna i Zbigniew Moryc z miejscowości Zabiele – Diamentowe Gody
3. Janina i Czesław Żmuda z miejscowości Brzeźnica Książęca-Kolonia – Diamentowe Gody
4. Jadwiga i Andrzej Bronisz z miejscowości Zabiele – Złote Gody
5. Teresa i Roman Czechowscy z miejscowości Brzeźnica Książęca – Złote Gody
6. Zdzisława i Alfred Dobosz z miejscowości Zabiele – Złote Gody
7. Zofia i Adam Krupa z miejscowości Niedźwiada-Kolonia – Złote Gody
8. Zofia i Roman Kubajka z miejscowości Tarło – Złote Gody
9. Genowefa i Józef Łukanowscy z miejscowości Pałecznica-Kolonia – Złote Gody
10. Henryka i Władysław Moryc z miejscowości Brzeźnica Książęca-Kolonia – Złote Gody
11. Teresa i Jan Szymankiewicz z miejscowości Pałecznica – Złote Gody
12. Teresa i Janusz Szymula z miejscowości Brzeźnica Leśna – Złote Gody
13. Helena i Kazimierz Topyła z miejscowości Zabiele – Złote Gody
14. Zofia i Kazimierz Włoch z miejscowości Górka Lubartowska – Złote Gody
15. Jadwiga i Józef Wróbel z miejscowości Brzeźnica Bychawska-Kolonia – Złote Gody
Spotkanie Seniorów i Jubilatów uświetniły występy Zespołu Śpiewaczego z Brzeźnicy Książęcej, Zespołu Śpiewaczego z Pałecznicy i Zespołu Śpiewaczego z Górki Lubartowskiej. Do tańca przygrywał Damian Mazurek.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydażenia pod adresem : https://photos.app.goo.gl/ahGbXiEYZqM9Ctpa7
Konkurs Bitwa Regionów
- Szczegóły
W sobotę 24 września 2022 roku w Lubartowie odbył się powiatowy etap konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów. Gminę Niedźwiada reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich „Leśniczanki z Brzeźnicy Leśnej i Koło Gospodyń Wiejskich „ Górczanki” z Górki Lubartowskiej. Panie przygotowały wspaniałe, tradycyjne dania, pełne smaku, aromatu i oparte na historii regionu. I miejsce zajęło KGW z Górki lubartowskiej za łobodę z kasza gryczaną po Górecku. II miejsce KGW z Brzeźnicy Leśnej za przygotowanie potrawy Karczek faszerowany skąpany w galarecie. Do etapu wojewódzkiego „Bitwy Regionów awansowały Panie z Górki Lubartowskiej, które również otrzymały zaproszenieTVP3 Lublin do programu „Miedzy Wisłą a Bugiem”. Emisja odbyła się 26 września br. około godz. 9:20. Serdecznie gratulujemy.
Szczegółowa relacja pod tym linkiem
XII Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich
- Szczegóły
Koło Gospodyń Wiejskich „Górczanki” z Górki Lubartowskiej na XII Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich w Licheniu 10 – 11 września 2022r.
Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę od Jarmarku Kulturowego, podczas którego Koła Gospodyń Wiejskich z całej Polski prezentowały swoje zdolności artystyczne oraz kulinarne. Na parkingu przy ul. Konińskiej, nad brzegiem Jeziora Licheńskiego, Koło Gospodyń Wiejskich z Górki Lubartowskiej wzięło udział w konkursie twórczości artystycznej. Nasze Panie przyjechały pierwszy raz i odniosły sukces.
W konkursie rękodzieła artystycznego zajęły zaszczytne I miejsce, za które otrzymały gratulacje od Posła na Sejm RP Ryszarda Bartosika i Burmistrza Gminy Ślesin Mariusza Zaborowskiego,
Monika Wachowiec w imieniu członkiń Koła Gospodyń Wiejskich „Górczanki” udzieliła wywiadu dla portalu KalendarzRolnikow.pl i Tygodnika Poradnik Rolniczy opowiadając o historii i działalności Koła.
„Górczanki” wystąpiły również w części artystycznej Dożynek Gminno – Parafialnych w Licheniu, za który otrzymały gromkie brawa.
Gmina Niedźwiada na Dożynkach Powiatowo- Gminno- Parafialnych w Starym Uścimowie
- Szczegóły
W niedzielę 4 września 2022r. w Gminie Uścimów odbyły się Dożynki Powiatu Lubartowskiego.
Naszą Gminę reprezentowali: Wójt Marek Kubik, Zastępca Wójta Małgorzata Jaksim, radni, Koła Gospodyń Wiejskich z Zabiela i Brzeźnicy Leśnej, pracownicy i mieszkańcy.
Z rąk Starosty Powiatu Lubartowskiego Ewy Zybała i Wójta Gminy Uścimów Elizy Smoleń rolnicy z terenu Naszej Gminy Państwo Monika i Mariusz Misiak otrzymali statuetkę i dyplom „Wzorowego Rolnika Powiatu Lubartowskiego”.
Podczas dożynek odbył się konkurs wieńców dożynkowych. Wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Leśniczanki” z Brzeźnicy Leśnej zdobył zaszczytne III miejsce. „Leśniczanki” wystąpiły również w części artystycznej dożynek. Występ ich wzbudził duże zainteresowanie i został nagrodzony gromkimi brawami.
Swoje miejsce w trakcie dożynek mieli też wystawcy z własnymi produktami regionalnym. Gminę reprezentowało Koła Gospodyń Wiejskich z wsi Zabiele. W specjalnie przygotowanym namiocie panie częstowały chętnych pysznymi regionalnymi potrawami, przygotowanymi specjalnie na dożynki. Z bogatego menu każdy mógł wybrać coś dla siebie, pięknie przygotowane stoisko cieszyło się dużym powodzeniem.
Dożynki Gminne - czas radości i podziękowań
- Szczegóły
Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań:
Panu Bogu za plony, a ludziom za trud.
Tradycyjnie w trzecią niedzielę sierpnia w naszej gminie odbyły się dożynki gminne. Poprzedziła je dziękczynna msza święta koncelebrowana przez ks. kan. Józefa Chorębałę - Rezydenta emeryta z parafii św. Stanisława BM w Czemiernikach, ks. Grzegorza Wojciecha Warchuła z parafii pw. Matki Bożej Królowej Aniołów z Brzeźnicy Bychawskiej i proboszcza miejscowej parafii ks. Dariusza Kobiałkę. We mszy św. uczestniczyli zaproszeni goście i mieszkańcy gminy, którzy zaprezentowali piękne wieńce dożynkowe z zebranych w tym roku zbóż, ziół, kwiatów i owoców. Zwieńczeniem mszy św. było poświęcenie wieńców.
Po mszy świętej korowód z wieńcami prowadzony przez starostów dożynek przy muzyce Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Lubartowa przemaszerował prowadzony grupą koni na boisko przy Szkole Podstawowej, by tam kontynuować dalszą część uroczystości. Po oficjalnym otwarciu i przywitaniu zebranych gości przez Wójta Gminy- Marka Kubika, starostowie dożynek Państwo Monika i Mariusz Misiak – młodzi rolnicy z Pałecznicy kultywując ludowy zwyczaj na ręce gospodarza dożynek Wójta Gminy przekazali chleb – owoc ziemi i pracy ludzkich rąk . Dożynkowym chlebem częstowano zebranych podczas uroczystości.
W okolicznościowych wystąpieniach głos zabrali: Wójt Gminy Niedźwiada- Marek Kubik, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Jan Kanthak - Wiceminister Aktywów Państwowych, w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego - Dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Janusz Bodziacki, Wicestarosta Lubartowski Lucjan Mileszczyk oraz Radna Powiatu Lubartowskiego Izabela Czerska.
Po przemówieniach Pana Wójta i Gości, prezentowane były efektowne wieńce dożynkowe. Powołana komisja konkursowa oceniła 10 zgłoszonych wieńców dożynkowych w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i wieniec współczesny. - przyznano 10 nagród w wysokości 600 zł dla: KGW z Berejowa, KGW „Brzeźniczanki” z Brzeźnicy Bychawskiej, KGW z Brzeźnicy Książęcej, KGW „Leśniczanki”z Brzeźnicy Leśnej, KGW „Górczanki” z Górki Lubartowskiej, KGW z Niedźwiady, KGW z Pałecznicy Kolonii, KGW „Tarłowianki” z Tarła, KGW z Zabiela i Zespołu Śpiewaczego„Zabielanki” z Zabiela - Kolonii.
Wyróżnienie w kategorii wieńców tradycyjnych i dodatkową nagrodę w wysokości 100 zł otrzymało KGW „Leśniczanki” z Brzeźnicy Leśnej. Wyróżnienie w kategorii wieńców współczesnych i dodatkową nagrodę w wysokości 100 zł otrzymało KGW z Niedźwiady. Największą liczbę głosów uzyskał wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Leśniczanki” z Brzeźnicy Leśnej, który będzie reprezentował gminę na dożynkach powiatowych.
Kolejnym punktem uroczystości dożynkowych było wspólne wręczenie przez Wójta Marka Kubika, Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, i dyrektorów poszczególnych szkół dyplomów, nagród pieniężnych (300 zł) i pamiątkowych statuetek za najlepiej napisane egzaminy ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022. Nagrody otrzymali:
- Wiktoria Jemielniak - Szkoła Podstawowa w Pałecznicy,
- Jan Kwaśniewski - Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy Bychawskiej.
- Jakub Zastawny - Szkoła Podstawowa w Niedźwiadzie,
- Martyna Kornacka - Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy Książęcej,
- Igor Gryczan - Szkoła Podstawowa w Tarle,
- Amelia Zdunek - Szkoła Podstawowa w Górce Lubartowskiej,
Dodatkowa nagroda pieniężna (500 zł) i statuetka powędrowała do Wiktorii Jemielniak, która egzamin ósmoklasisty napisała najlepiej w całej gminie.
Nagrodzeni uczniowie od Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka otrzymali bursztynowe pióra.
Wychowanek MKS Lubartów Krystian Olszta, otrzymał od Wójta Marka Kubika dyplom uznania za godne reprezentowanie i promowanie Gminy Niedźwiada w Polsce i na scenach międzynarodowych. Zaprezentował również w trakcie trwania dożynek swoje umiejętności na pokazie sztuk walki MMA, w którym licznie wzięli udział mieszkańcy gminy.
Kolejnym punktem obrzędu była część artystyczna, którą rozpoczęły występy zespołów śpiewaczych z terenu gminy.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa broni palne i białej oraz zorganizowany przez Pana Andrzeja Mazurka z 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, pokaz jazdy konnej z przeszkodami, kozacki taniec z szablami, historyczny pokaz wojskowy. Można było spróbować swoich możliwości na strzelnicy.
Podczas trwania dożynek zorganizowany został III turniej sołectw w przeciąganiu liny o puchar Wójta. Do turnieju zgłosiły się 7 drużyn z następujących sołectw: Niedźwiada, Niedźwiada- Kolonia, Zabiele – Kolonia, Klementynów, Brzeźnica Bychawska, Brzeźnica Bychawska – Kolonia i Berejów. Po zaciętej walce trzeci puchar wywalczyło sołectwo Niedźwiada - Kolonia.
Smaczną atrakcją dożynkową była część gastronomiczna przygotowana i wystawiona do degustacji przez 13 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. Kobiety z Kół zaprezentowały swoje umiejętności kulinarne przygotowując min. gorące zupy, kartacze, dania mięsne jak: pasztety, rolady, szaszłyki, kiełbaski, różnego rodzaju pierogi i inne smakołyki mięsno-warzywne. Na stoisku zorganizowanym przez pracowników Urzędu Gminy Niedźwiada można było wypić herbatę i kawę, oraz poczęstować się słodyczami. Dopełnieniem smaku był pieczony dzik ufundowana przez Koło Łowieckie Bór z Niemiec oraz wojskowa grochówka. Ucztowanie można było zakończyć deserem w postaci pięknie wyglądających i pysznych ciast.
Przy sprzyjającej pogodzie wszyscy miło spędzali czas, biesiadowanie umilał „Tadeusz na żywo” i zespół Kultowi.
Gwiazdą wieczoru był zespół „Long & Junior” który porywał do tańca hitami disco, przekazując ze sceny niesamowitą energię.
Festyn dożynkowy zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.
Dożynki w Gminie Niedźwiada - 21.08.2022 - film
Projekt edukacyjny „ Z kulturą mi do twarzy”
- Szczegóły
19 maja br. w ramach projektu edukacyjnego „ Z kulturą mi do twarzy” Nasz Urząd odwiedzili uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Tarle. Zastępca Wójta Pani Małgorzata Jaksim oprowadziła uczniów po urzędzie, opowiadając czym zajmują się poszczególne referaty i ich pracownicy. Dzięki temu uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda praca na poszczególnych stanowiskach oraz jakie sprawy można w urzędzie załatwić. Dzieci odwiedziły również Gminną Bibliotekę Publiczną oraz zwiedziły Klub Seniora.
Dzień Sołtysa
- Szczegóły
W dniu 11 marca obchodzimy szczególnie ważne święto zarówno dla samorządów, jak i lokalnych społeczności – Dzień Sołtysa!
Sołtys to funkcja znana na polskiej wsi od wieków. Człowiek pełniący tę funkcję zawsze był liderem i animatorem życia mieszkańców danej miejscowości. W obecnej Polsce, sołtys to przede wszystkim podstawa i opoka władzy samorządowej. To właśnie on ma bezpośredni kontakt z ludźmi, to jemu mieszkańcy przekazują swoje pomysły, obawy i potrzeby związane z polepszeniem jakości życia w swojej miejscowości. Z tej okazji w sali narad Urzędu Gminy 11 marca odbyło się spotkanie z Sołtysami, na którym Wójt Gminy Marek Kubik wraz z Zastępcą Wójta Małgorzatą Jaksim, Skarbnikiem Gminy Haliną Jaksim oraz Przewodniczącym Rady Gminy Tomaszem Wiąckiem złożyli podziękowania osobom piastującym to stanowisko za pracę i zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności. Spotkanie było także doskonałą okazją do podsumowania ostatnich inwestycji w sołectwach oraz omówienia spraw bieżących. Zaproszeni gości wymieniali doświadczenia z pracy w sołectwach, mówili o planach na przyszłość oraz wspominali dokonania lat poprzednich.
Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia, życzymy wszelkiej pomyślności i dalszej owocnej współpracy.
--
Krystian Olszta – po raz kolejny wygrywa
- Szczegóły
Nasz mieszkaniec, zawodnik reprezentujący MKS Lubartów wygrał walkę półzawodową podczas gali MCF7 „Ertons Fighit Nighit” MMA w Lubartowie. Jesteśmy dumni z wygranej i promocji Gminy Niedźwiada. Życzymy kolejnych sukcesów.
Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej
- Szczegóły
W dniu 15 listopada 2021 r. Wójt Gminy Niedźwiada Marek Kubik otrzymał z rąk Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego odznakę honorową „Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej”.
W uroczystości udział wzięli również wiceministrowie Magdalena Rzeczkowska, Piotr Patkowski, Anna Chałupa, Jan Sarnowski oraz dyrektor generalna Renata Oszast.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów odznakę otrzymują osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju finansów publicznych. Wyróżnione osoby oprócz wzorowego wykonywania swoich obowiązków i długoletniej pracy, angażowały się m.in. we wdrażanie nowych rozwiązań ekonomiczno-finansowych czy usprawniających organizację pracy, a także w działalność naukową i dydaktyczną.
Odznaki honorowe otrzymały osoby z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), specjaliści z zakresu legislacji podatkowej, budżetu, urzędów skarbowych, samorządowcy oraz osoby wskazane przez wojewodów.
Minister Finansów nadał odznaki 39 osobom, które w swojej pracy wykazują się ponadprzeciętną postawą oraz rzetelną pracą na rzecz finansów publicznych.
REMONT ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W ZABIELU
- Szczegóły
W 2021 r. wykonano remont świetlicy wiejskiej w Zabielu, w ramach którego wykonana została termomodernizacja budynku, opaska odwadniająca, taras zewnętrzny zadaszony, zadaszenie przed głównym wejściem, naprawiony został zaciekający dach oraz wykonano malowanie wewnętrzne budynku. Koszt remontu zamknął się kwotą 152.662,57 zł.
Obchody 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Szczegóły
Uroczystości upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. rozpoczęły się od mszy św. o godz. 9:00 w intencji Ojczyzny w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedźwiadzie. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe: z Urzędu Gminy Niedźwiada, Ochotniczej Straży Pożarnej w Niedźwiadzie i Ochotniczej Straży Pożarnej z Brzeźnicy Leśnej oraz przedstawiciele władz Gminy (Zastępca Wójta - Małgorzata Jaksim i Przewodniczący Rady Gminy - Tomasz Wiącek). Po Mszy św. pod pomnikiem przy Urzędzie Gminy Niedźwiada zostały zapalone znicze. Został także przekazany Ognień Niepodległości przywieziony z miejsca bitwy pod Kostiuchnówką.
Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Niedźwiadzie
- Szczegóły
W dniu 8 października 2021 r. w sali OSP Zabiele Kolonia odbył się XII Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Niedźwiadzie.
W Zjeździe uczestniczyli Strażacy – Delegaci za Zjazd z poszczególnych OSP z terenu Gminy oraz zaproszeni Goście:Prezes Zarządu Oddziału Gminnego, Wójt Gminy Niedźwiada – Marek Kubik, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lubartowie – bryg. Tomasz Podkański, Dyrektor Wykonawczy Biura Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP województwa lubelskiego – dh Grzegorz Szyszko, Komendant Powiatowy Policji w Lubartowie - inspektor Andrzej Antoniewski.
Swoją obecnością zaszczycił nas również Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Strażacy podsumowali działalność Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej Gminy za minioną kadencję 2016 – 2021. W trakcie Zjazdu odbyło się uroczyste pożegnanie wieloletniego Komendanta Gminnego ZOSP RP, Prezesa OSP Pałecznica Tadeusza Tomasiaka.
Znaczenie produktów lokalnych w rozwoju przedsiębiorczości
- Szczegóły
20 września 2021 r. w sali widowiskowej PMDK w Lubartowie odbyła się konferencja pt. „Znaczenie produktów lokalnych w rozwoju przedsiębiorczości”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Doliną Wieprza i Leśnym Szlakiem” oraz Powiat Lubartowski.
Podczas konferencji miało miejsce wręczenie Certyfikatów: Produkt Lokalny LGD „Doliną Wieprza i Leśnym Szlakiem”.
Z przyjemnością informujemy, że Gmina Niedźwiada otrzymała Certyfikat Produktu Lokalnego w trzech kategoriach:
- Wydarzenie /impreza cykliczna – Rajd Rowerowy po Gminie Niedźwiada
- Produkt turystyczny – Zalew w miejscowości Pałecznica
- Zespół artystyczny – Zespół Śpiewaczy Pałecnianki.
Uroczystego wręczenia Certyfikatów Produktu Lokalnego dokonała Przewodnicząca Kapituły Starosta lubartowski Pani Ewa Zybała i prezes Stowarzyszenia LGD „Doliną Wieprza i Leśnym Szlakiem” Pan Leszek Zieliński.
Link do artykułu na stronie Powiatu Lubartowskiego
"SAMOOBRONA KOBIET - ZAUFAJ WOJSKU" - RUSZAJĄ ZAPISY NA BEZPŁATNE TRENINGI
- Szczegóły
Ministerstwo Obrony Narodowej wraz z Centralnym Wojskowym Centrum Rekrutacji i Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje bezpłatne szkolenia z samoobrony dla dorosłych Polek. Szkolenia z doświadczonymi żołnierzami – instruktorami odbywać się będą w wybrane soboty i niedziele wiosną i latem w parkach miejskich, na plażach, w ośrodkach sportu i rekreacji na terenie całej Polski.
Już w sobotę 27 maja w 16 miastach wszystkie chętne pełnoletnie panie mogą wziąć udział w blisko 4-godzinnym, bezpłatnym, praktycznym treningu z technik samoobrony, prowadzonym przez wykwalifikowanych żołnierzy – instruktorów.
Projekt realizowany jest w każdym województwie w wybrane weekendy od 27 maja do 20 sierpnia. Żołnierze – instruktorzy nauczą podstawowych zasad codziennego bezpieczeństwa, sposobów wykrywania oraz unikania zagrożeń. Pokażą techniki walki wręcz przydatne w niebezpiecznych sytuacjach. To okazja dla wszystkich chętnych pań, aby pod okiem doświadczonych instruktorów nauczyć się podstaw umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu, zwłaszcza wynikających z zastosowanej wobec nich przemocy fizycznej. Uczestniczki będą miały także okazję zapoznać się z zasadami zdrowego stylu życia oraz odświeżyć praktyczną wiedzę nt. zasad udzielania pierwszej pomocy.
Celem projektu jest promowanie obronności oraz budowanie pewności siebie w sytuacji kryzysowej. Każda z uczestniczek szkolenia po jego ukończeniu otrzyma pamiątkowy certyfikat. W każdym z miejsc, w czasie szkolenia ochotniczek, ich bliscy, osoby towarzyszące, mogą odwiedzić punkty promocyjno – informacyjne lokalnych jednostek wojskowych. Każdy zainteresowany służbą w wojsku będzie mógł znaleźć kompleksową informację o rekrutacji do Sił Zbrojnych i porozmawiać z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji. Na zakończenie szkolenia nie zabraknie kulinarnego hitu, jakim jest wojskowa grochówka.
Regulamin, wykaz dat i miejsc szkolenia oraz lista osób prowadzących zapisy znajduje się w załącznikach na stronie:
Zapraszamy do śledzenia stron internetowych i mediów społecznościowych lokalnych Wojskowych Centrów Rekrutacji oraz jednostek wojskowych.
ZASADY STOSOWANIA ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN W SPOSÓB BEZPIECZNY DLA PSZCZÓŁ
- Szczegóły
KOMUNIKAT
ZASADY STOSOWANIA
ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN
W SPOSÓB BEZPIECZNY DLA PSZCZÓŁ
-
Pszczoły są najważniejszym zapylaczem w uprawach roślin rolniczych
i sadowniczych.
-
Wpływają one na wzrost plonów jak również na ich jakość. Zapylanie przez pszczoły drzew i krzewów owocowych, plantacji truskawki, maliny przyczynia się do lepszego wykształcenia owoców o większej liczbie nasion oraz łagodniejszym zabarwieniu
i lepszym smaku.
-
Obecność pszczoły miodnej na plantacji rzepaku powoduje wzrost plonu
nawet do 30%.
W celu zapobiegania masowym zatruciom pszczół
przez niewłaściwe opryskiwanie środkami ochrony roślin
należy bezwzględnie przestrzegać poniższych zasad
-
Nie stosować środków ochrony roślin na kwitnące rośliny uprawne i chwasty w trakcie oblotu pszczół.
-
Przestrzegać informacji zawartych w etykiecie każdego środka ochrony roślin.
-
Dobierać preparaty o możliwie najkrótszym okresie prewencji dla pszczół.
-
Stosować środki ochrony roślin w odległości nie mniejszej niż 20 metrów od pasiek.
-
Dobierać środki ochrony roślin tak, aby zminimalizować negatywny wpływ zabiegów ochrony roślin na owady zapylające.
Pszczoły, które miały kontakt ze środkiem ochrony roślin w zdecydowanej większości giną poza ulem, dlatego prosimy o nawiązanie współpracy
z pszczelarzami polegającej na informowaniu ich o planowanych zabiegach środkami ochrony roślin.
Zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2023 r. poz. 340 z póź.zm.), kto stosuje środek ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska (…), podlega karze grzywny, a w przypadku rażącego naruszenia przepisów zostaje wydany zakaz wykonywania zabiegów z użyciem środków ochrony roślin.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie
20-447 Lublin, ul. Diamentowa 6, tel. (81) 744-03-26, fax. (81) 744-73-63,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Opryskiwacze sprzedane, zezłomowane lub wycofane z użytkowania, należy zgłosić do WIORiN w Lublinie
- Szczegóły
Opryskiwacze sprzedane, zezłomowane lub wycofane z użytkowania, należy zgłosić do WIORiN w Lublinie
Zgłoszenie opryskiwacza można dokonać:
pocztą, faksem, drogą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub bezpośrednio w Oddziale Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie.
Wzór zgłoszenia dostępny na stronie www.piorin.gov.pl/lublin.
Stosowanie środków ochrony roślin sprzętem niesprawnym technicznie, nieskalibrowanym lub uchylanie się od obowiązku poddania tego sprzętu badaniom technicznym w celu potwierdzenia sprawności technicznej zgodnie
z art. 76. ust. 1 pkt. 32 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony
roślin (Dz. U. z 2023 r., poz. 340 z późn. zm.) podlega karze grzywny w wysokości
do 500 zł.
Zgłaszając sprzedaż, zezłomowanie lub wycofanie z użytkowania opryskiwacza unikniesz kontroli w tym zakresie.
Gminny Dzień Strażaka
- Szczegóły
W sobotę 6 maja 2023 r. odbył się Gminny Dzień Strażaka w Górce Lubartowskiej. Wydarzenie rozpoczęła msza św. w Kaplicy w Górce Lubartowskiej w intencji strażaków i ich rodzin odprawiana przez ks. Wiktora Koczwarę. Mszę św. uświetniła kompania honorowa strażaków oraz poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu gminy. W spotkaniu wzięli udział: Jan Kanthak - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Leszek Kowalczyk – Poseł na Sejm RP, st. bryg. Tomasz Podkański - Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie, st. kpt. Sylwester Goławski - Komendant Powiatowy PSP w Lubartowie oraz Marek Kubik – Wójt Gminy Niedźwiada. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, przygotowany został również pyszny poczęstunek.
Autor zdjęć: Monika Serwin