Za trud rolnika i zebrane plony
Święto dożynkowe jest ukoronowaniem całorocznego trudu i pracy rolnika. Święto plonów w naszej gminie odbyło się 18 sierpnia w Niedźwiadzie. Poprzedziła je dziękczynna msza święta koncelebrowana przez ks. Andrzeja Narojczyka z parafii w Suchowoli Radzyńskiej i proboszcza miejscowej parafii ks. Dariusza Kobiałkę. We mszy św. uczestniczyli zaproszeni goście i mieszkańcy gminy, którzy zaprezentowali piękne wieńce dożynkowe z zebranych w tym roku zbóż, ziół, kwiatów i owoców. Zwieńczeniem mszy św. było poświęcenie wieńców.
Po mszy świętej barwny korowód prowadzony przez cztery konie z wieńcami i uroczystym śpiewem zespołów i kapeli ludowej „ Lubartowiacy” przemaszerował na boisko przy Szkole Podstawowej by tam kontynuować dalszą część obrzędową dożynek. Po oficjalnym otwarciu i przywitaniu zebranych przez Wójta Gminy- Marka Kubika, starostowie dożynek Państwo Justyna i Marcin Czechowscy – młodzi rolnicy z Brzeźnicy Książęcej kultywując ludowy zwyczaj na ręce gospodarza dożynek Wójta Gminy - Marka Kubika przekazali chleb wypieczony z tegorocznych zbóż. Dożynkowym chlebem częstowano zebranych podczas uroczystości.
W okolicznościowych wystąpieniach głos zabrali: Wójt Gminy- Marek Kubik, Wojewoda Lubelski – Przemysław Czarnek, Starosta Powiatu Lubartowskiego – Ewa Zybała i Radna Powiatu Lubartowskiego - Izabela Czerska, która odczytała list Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.
W czasie trwających uroczystości prezentowane były efektowne wieńce dożynkowe. Wygranym wieńcem dożynkowym okazał się wieniec z miejscowości – Berejów, który będzie reprezentował gminę na dożynkach powiatowych.
Następnym punktem obrzędu była część artystyczna, którą rozpoczęły występy zespołów śpiewaczych z terenu gminy a także zespół dziecięcy „Promyki” - prowadzony przez Panią Katarzynę Mazurek.
Atrakcją dożynek był zorganizowany przez pana Andrzeja Mazurka mieszkańca gminy, pokaz jazdy konnej z przeszkodami, kozacki taniec z szablami a także przejażdżka wozem wasąg. Dużym zainteresowaniem cieszyły się opowieści Pana Andrzeja Mazurka o działalności 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej. W nawiązaniu do historii można było spróbować swoich możliwości na strzelnicy.
Ciekawym doświadczeniem były warsztaty kowalstwa artystycznego.
Podczas tegorocznych dożynek zorganizowano turniej sołectw w przeciąganiu liny o puchar Wójta. Miejscowi mężczyźni okazali się bardzo silni bo podczas przeciągania pękały liny. Puchar zdobyła drużyna z sołectwa - Niedźwiada.
Na najmłodszych uczestników czekało wesołe miasteczko i darmowe atrakcje.
Smaczną atrakcją dożynkową była część gastronomiczna przygotowana i wystawiona do degustacji przez 14 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy. Kobiety z Kół zaprezentowały swoje umiejętności kulinarne przygotowując min. gorące zupy, dania mięsne jak: pasztety, rolady, szaszłyki, kiełbaski, różnego rodzaju pierogi i inne smakołyki mięsno-warzywne. Dopełnieniem smaku był pieczony dzik, bigos i wojskowa grochówka. Ucztowanie można było zakończyć deserem w postaci pięknie wyglądających i pysznych ciast.
Przy sprzyjającej pogodzie wszyscy miło spędzali czas, biesiadowanie umilała Szczebrzeska Kapela Podwórkowa i zespół „Nie.Okiem.Znani.” Gwiazdą wieczoru był zespół „Czadoman”
Festyn dożynkowy zakończyła zabawa taneczna z zespołem HaVana.