AKTUALNOŚCI

Na zdjęciu widoczny fragment osoby w niebieskiej kurtce z lewej strony i zielone, rozmyte tło. Po prawej stronie napisy: "Świadczenie wspierające nowa forma pomocy dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami" oraz logo.

Świadczenie wspierające - nowa forma pomocy od 1 stycznia br.

Informujemy, że od 1 stycznia 2024 r. osoby z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18 roku życia mogą ubiegać się o świadczenie wspierające, które jest nowym instrumentem wsparcia.

Świadczenie wspierające przysługuje bez względu na dochody, a także niezależnie od innych  form wsparcia otrzymywanych przez osoby z niepełnosprawnościami. 

Prawo do świadczenia wspierającego uzależnione jest od uzyskania przez osobę z  niepełnosprawnością decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, na poziomie od 70 do 100  punktów. Wniosek o wydanie takiej decyzji należy złożyć do wojewódzkiego zespołu do  spraw orzekania o niepełnosprawności (wojewoda) począwszy od 3 stycznia 2024 r. 

Wysokość świadczenia wspierającego zależy od poziomu potrzeby wsparcia, czyli liczby  przyznanych punktów i jest powiązana z wysokością renty socjalnej. 

Kwota świadczenia wynosi od 40% kwoty renty socjalnej (w przypadku ustalenia poziomu  potrzeby wsparcia między 70 a 74 punktów) aż do 220% kwoty renty socjalnej (ustalenie  poziomu potrzeby wsparcia na poziomie od 95 do 100 punktów). 

Przyjmowaniem wniosków o świadczenie wspierające, ich rozpatrywaniem oraz  przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o świadczenie wspierające należy złożyć do ZUS wyłącznie w formie elektronicznej,  za pomocą jednego z trzech kanałów wnioskowania: 

  • Platformę PUE ZUS 
  • Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl
  • Bankowość elektroniczną. 

Więcej informacji o Programie na stronie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace

 

 

Baner informacyjny z napisem Świadczenie Wspierające nowa forma pomocy dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami obok osoby na wózku inwalidzkim z widocznym tylnym kołem i ręką na obręczy.