W dniu 3 czerwca 2016 roku w miejscowości Zabiele odbył się XI Zjazd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Niedźwiadzie. Zjazd dokonał oceny działalności Zarządu Oddziału Gminnego jak również jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy za lata 2011 – 2015. Obrady otworzył Prezes Zarządu Oddziału Gminnego i zarazem Wójt Gminy, Janusz Marzęda, który powitał przybyłych delegatów oraz zaproszonych gości. W obradach uczestniczył Komendant Powiatowy PSP w Lubartowie brygadier Grzegorz Szyszko.
Minutą ciszy uczczono pamięć członków Zarządu Oddziału Gminnego oraz druhów, członków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy którzy odeszli z naszych szeregów w okresie minionej kadencji.
Sprawozdania ze swojej działalności przedstawił Prezes Zarządu, jak również Komisja Rewizyjna, która wystąpiła z wnioskiem o udzielenie absolutorium Zarządowi.
Na terenie gminy Niedźwiada działa 9 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, wszystkie to jednostki „S” zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym w Lublinie, zrzeszających 403 członków czynnych i 23 honorowych. Jednostki OSP Pałecznica i Niedźwiada należą do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Na wyposażeniu jednostek znajduje się 11 samochodów bojowych oraz samochód operacyjny Nubira. Ponadto sprzęt dodatkowy taki jak: motopompy Tohatsu i PO-5, pompy szlamowe, pływające, agregaty prądotwórcze, reflektory oświetleniowe czy piły spalinowe. Każda jednostka posiada wlasną strażnicę z których 2 to strażnice ogrzewane. Należy zwrócić uwagę na współpracę z młodzieżą, która owocuje istnieniem 6 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (4 chłopięce i 2 dziewczęce), a o wynikach ich wyszkolenia mogą świadczyć wysokie miejsca zajmowane w zawodach na szczeblu powiatu jak i województwa. Na podkreślenie zasługuje fakt iż w minionej kadencji powstały 3 Kobiece Drużyny Pożarnicze, przy OSP Brzeźnica Książęca, Zabiele Kol. i Pałecznica które zrzeszają w swoich szeregach 39 członkiń. Członkowie OSP cieszą się dużym autorytetem i poważaniem wśród miejscowej społeczności. Pełnią szereg funkcji społecznych, wiejskich czy spółdzielczych, np. w Radzie Gminy zasiada 7 strażaków, a 9 sołtysów jest członkami OSP.
W okresie sprawozdawczym ochotnicy wyjeżdżali do zdarzeń 513 razy. Swoje umiejętności do działań doskonalą w organizowanych przez Komendę Powiatową PSP w Lubartowie różnego rodzaju ćwiczeniach zarówno na obiektach na terenie gminy jak i ćwiczeniach zgrywających służb ratowniczych KSRG oraz w kursach i szkoleniach np. abonentów sieci radiowej, ratownictwa medycznego, Naczelników OSP, operatorów sprzętu silnikowego, dowódców czy współpraca z LPR i kierowanie ruchem drogowym .
W swoich wystąpieniach zaproszeni goście podkreślali bardzo dobrą współpracę z Komendą Powiatową i Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej, jak również z Zarządem Oddziału Powiatowego i Wojewódzkiego ZOSP RP, która przejawia się min. pozyskiwaniem samochodów i sprzętu od Państwowej Straży Pożarnej dla jednostek OSP z terenu gminy. Zwrócili uwagę na właściwe podejście Wójta i Radnych Rady Gminy do spraw ochrony przeciwpożarowej, którzy co roku w budżecie gminy przeznaczają odpowiednie środki na ten cel. I tak w minionej kadencji w ochronę przeciwpożarową gmina zainwestowała kwotę 1.185.408 zł.
W głosowaniu jawnym do władz gminnych wybrano 22 druhów. Prezesem został ponownie Janusz Marzęda, wiceprezesami – Marian Kosik i Jan Pękala. Komendantem Gminnym jak dotychczas został Tadeusz Tomasiak. Pozostali członkowie Prezydium Zarządu to: Sekretarz – Tomasz Wiącek, Skarbnik Tadeusz Woźniak i Członek Prezydium – Witold Mitura. Na Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej wybrano Krzysztofa Kirylaka. Wybrano również delegatów na Zjazd Oddziału Powiatowego oraz przedstawicieli do Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Lubartowie.
Opracował:
Tadeusz Woźniak