ADRES: Niedźwiada-Kolonia 42, 21-104 Niedźwiada

TEL/FAX: 81 851 20 06/81 464 32 79

E-MAIL: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WWW: http://www.spniedzwiada.szkolnastrona.pl

KADRA: 10 pedagogów wraz z dyrektorem, 3 osoby obsługi

UCZNIOWIE: 113 uczniów

DYREKTOR: Anna Barczak

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Niedźwiadzie jest typową 6-klasową szkołą średniej wielkości z oddziałem przedszkolnym. W roku szkolnym 2013/2014 do szkoły uczęszcza 113 dzieci z miejscowości Niedźwiada, Klementynów, Brzeźnica Leśna oraz Brzeźnica Książęca Kolonia. Zajęcia w szkole rozpoczynają się o godzinie 7.45. Dzieci spoza Niedźwiady dowożone są do szkoły autobusem szkolnym. Codziennie w szkole dzieci mają zapewniony ciepły posiłek, z którego korzysta 100 uczniów, z czego 21 otrzymuje dofinansowanie do obiadów z Ośrodka Pomocy Społecznej w Niedźwiadzie.

Szkoła została utworzona w roku 1957. Przez wiele lat dzieci uczyły się w mieszkaniach prywatnych. Obecny budynek został oddany do użytku szkoły w 1982 roku. Jest to obiekt piętrowy, wystarczająco obszerny, w zabudowie bliźniaczej z budynkiem gimnazjum.

W październiku 2009 roku odbyło się uroczyste nadanie imienia naszej szkole oraz poświęcenie sztandaru. Od tej pory naszej placówki strzeże Orzeł Biały.

Szkoła od kilku lat pozyskuje fundusze unijne, dzięki którym realizowała projekty: „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”, „Świetlica szkolna – Rozwinąć skrzydła” oraz „Uczymy się dla życia”. W ubiegłym roku szkoła realizowała projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego pod nazwą „Uczymy się dla życia 2”. Dzięki tym projektom szkoła została wyposażona w najnowsze pomoce dydaktyczne służące uczniom i nauczycielom.

Obecnie szkoła przystąpiła do programu eTwinnig, polegającym na współpracy między szkołami partnerskimi z całej Europy, dzięki któremu uczniowie w prosty sposób realizują projekty edukacyjne z różnych dziedzin tematycznych.

W szkole działa zespół taneczny Iskierki oraz Dancing Sparks. Dziewczęta reprezentują naszą szkołę na różnych pokazach i konkursach tanecznych. Profesjonalne stroje, rekwizyty i układy taneczne owocują zajmowaniem przez zespół wysokich miejsc w konkursach i przeglądach powiatowych.

Uczniowie naszej szkoły chętnie biorą udział w akcjach charytatywnych: Góra Grosza, Pomóż i Ty. Dodatkowo w szkole prowadzona jest akcja zbiórki nakrętek dla podopiecznych Hospicjum Małego Księcia w Lublinie.

Przed szkołą znajduje się bezpieczny plac zabaw, z którego korzystają uczniowie oraz najmłodsi mieszkańcy Niedźwiady. Dzięki funduszom unijnym szkoła posiada altankę oraz mini ogród botaniczny, z różnymi odmianami roślin ozdobnych. W altance w okresie wiosenno – letnim odbywają się zajęcia na świeżym powietrzu.

W celu zwiększenia poczucia bezpieczeństwa dzieci przebywających w szkole i jej najbliższym otoczeniu w placówce działa monitoring.