akrupa 190

KADRA: 12 pedagogów wraz z dyrektorem

UCZNIOWIE: 102 uczniów

DYREKTOR: Anna Krupa

Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy Książęcej jest jedną ze szkół podstawowych w gminie Niedźwiada. W skład obwodu szkolnego wchodzą wsie: Brzeźnica Książęca, Kol. Brzeźnica Książęca, Kol. Zabiele i Zabiele. Szkoła zajmuje budynek składający się z części "starej" - osiem sal lekcyjnych - i "nowej", którą jest sala gimnastyczna (12m/24m/6m) z zapleczem sportowo-socjalnym. W otoczeniu szkoły znajduje się zestaw boisk do gier sportowych, plac zabaw i boisko rekreacyjne. Szkoła jest ważnym centrum oświatowo - kulturalno - sportowym wsi. Ze względu na swoje położenie geograficzne (zachodnia część Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego) może pełnić funkcję punktu noclegowego i bazy wypadowej do zwiedzania regionu. W okolicy istnieje możliwość wynajęcia autokaru.

W roku szkolnym 2012/2013 do szkoły uczęszcza 102 dzieci. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 8.10. Dzieci dowożone są do szkoły gimbusem. W szkole funkcjonuje stołówka w której dzieci mają zapewniony ciepły posiłek.

Od kilku lat szkoła pozyskuje fundusze unijne, dzięki którym powstała w szkole pracownia internetowa, centrum multimedialne oraz szkolne miejsce zabaw wyposażone w ramach programu rządowego „Radosna Szkoła”. Ze środków pozyskanych z funduszy w 2009 r. w szkole realizowany był projekt „Świetlica szkolna – rozwinąć skrzydła”.

W 2012/2013 roku jest realizowany projekt „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów kl. I-III”. Od 2000 r. w szkole wydawana jest gazetka szkolna „Kleks”. Od 2002 r. opiekunem koła dziennikarskiego i redaktorem naczelnym gazety jest pani Edyta Włoch. Uczniowie naszej szkoły mogą rozwijać swoje talenty w kołach zainteresowań, np. kole nauki gry na gitarze, sportowym, przyrodniczym i artystycznym.

HISTORIA

W czasach zaborów okoliczne tereny znajdowały się pod zaborem rosyjskim. Władze carskie nie zezwalały na nauczanie w języku polskim. Odbywało się tajne nauczanie prowadzone przez miejscowego organistę. W 1915 r. Dzięki staraniom ks. Kimaczyńskiego utworzono prywatną szkółkę z jedną nauczycielką, z której powstała szkoła państwowa, a w 1927 roku szkoła trzyklasowa. W latach 1925 - 1926 pracująca na terenie wsi nauczycielka, Marcelina Romanowska, zakupiła z własnych środków budynki gospodarcze, następnie zaadoptowane na pomieszczenia szkolne. Budynek ten w latach 1952 - 1953 został odkupiony przez miejscowe społeczeństwo. Nauka trwała w nim do 14.11.1965 roku, kiedy oddano do użytku nową szkołę zbudowaną dzięki staraniom byłego kierownika Pana Mariana Tomasiewicza. Do wprowadzenia reformy oświaty - 01.09.1999 r. szkoła była szkołą ośmioklasowa z dwiema filiami: w Zabielu i w Kol. Brzeźnicy Książęcej, które rozwiązano w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Obecnie Szkoła Podstawowa w Brzeźnicy Książęcej jest szkołą sześcioklasową. 14.09.1997 roku została oddana do użytku nowoczesna sala gimnastyczna (12m/24m/6m) z pełnym zapleczem sportowo-socjalnym. Sala gimnastyczna powstała z inicjatywy Zarządu Gminy Niedźwiada przy wsparciu finansowym i organizacyjnym nieżyjącego już byłego nauczyciela szkoły, posła Pana Ryszarda Kalbarczyka.